Kraków- druga stolica Polski. To w tym mieście znajduje się wzgórze, tak chętnie odwiedzane przez masy turystów. Wawel.

Na krakowskim wzgórzu wznosi się Zamek Królewski- była rezydencja królów Polski. Czas nie obszedł się z nim korzystnie, budowla przez wieki była narażona na liczne pożary, grabieże oraz przemarsze wrogich wojsk. Dzięki ciągłym odbudowom i renowacjom (ostatnia w latach 90. XX wieku) turyści, przyjeżdżający na Wawel, mogą podziwiać dawną siedzibę władców. Do zwiedzania udostępniono pięć ekspozycji, szósta to ogrody królewskie (najmłodsza z wystaw).

Na uwagę zwiedzających zasługują Reprezentacyjne Komnaty Królewskie- miejsce uroczystych wydarzeń państwowych i dworskich w czasach królewskich. W Sali Poselskiej zwiedzający mogą podziwiać unikatowy strop zdobiony głowami wawelskimi (renesansowe rzeźby głów). Zainteresowanie turystów wzbudzą także Prywatne Apartamenty Królewskie, które zajmował król wraz z rodziną. To właśnie w tych komnatach znajdują się słynne arrasy Zygmunta Augusta. Dla turystów udostępniono także Skarbiec Koronny oraz Zbrojownię.

Zwiedzający Wawel obowiązkowo muszą wstąpić do Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława- miejsce koronacji oraz pochówku królów, zasłużonych przywódców politycznych oraz wieszczów narodowych. Katedrę otaczają trzy wieże. Jedną z nich jest Wieża Zygmuntowska, w której znajduje się słynny Dzwon „Zygmunt”. Największe zainteresowanie turystów wzbudzają Kaplice oraz Krypty, szczególnie Krypta pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w której, tuż obok Józefa Piłsudskiego, spoczywają Lech i Maria Kaczyńscy. W bazylice snem wiecznym śpią królowie od Władysława Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego. Nagrobki władców stanowią przykład architektury o wysokim kunszcie wykonania.

Zwiedzanie Wawelu pozwala utożsamiać się z ponad kilkusetletnią historią Polski. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest oczywiście Katedra. W końcu tam śpią królowie…