Jest jednym z najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Małopolska. Bochnia to ośrodek miejski o ciekawej historii, na terenie którego czaka na nas wiele wspaniałych zabytków i atrakcji turystycznych. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Historyczna Bochnia

Zacznijmy od historii, z którą w czasie spaceru po Bochni spotykać będziemy się niemal na każdym kroku. Nic w tym dziwnego –przecież Bochnia to jedno z najstarszych miast na terenie Małopolski. W dokumentach z XII wieku nazwa tego miasta pojawia się dość często, przy czym już w tym okresie Bochnia kojarzona jest z wydobyciem soli. W 1253 roku Bochnia otrzymuje prawa miejskie, jednak najpomyślniejszym okresem w jej dziejach są lata panowania Kazimierza Wielkiego. To właśnie w XIV stuleciu Bochnia staje się ważnym ośrodkiem miejskim i gospodarczym, mogącym się pochwalić miejskimi umocnieniami, ratuszem oraz potężną bazyliką.

O tym, jak ważnym władca był dla Bochni Kazimierz Wielki najlepiej świadczy fakt, iż to jego pomnik do dziś jest największa ozdoba miejskiego rynku. A jakie atrakcje przyciągają do współczesnej Bochni turystów z całego kraju?

Współczesna Bochnia i jej turystyczny potencjał

Współczesna Bochnia to ważny ośrodek turystyczny, którego atrakcje z pewnością zasługują na uwagę. Głównym celem niemal każdej wycieczki do tego miasta jest zabytkowa kopalnia soli – najstarszy tego typu obiekt z Polsce. Możliwość przejażdżki podziemną kolejką oraz spacer po dawnych wyrobiskach – oto atrakcje, którym trudno się oprzeć. Na turystach, którzy postanowią odwiedzić Bochnię, ogromne wrażenie robi też „Osada VI Oraczy” – ciekawy park archeologiczny, który powstał tuż przy kopalni. W tym miejscu można zdobyć wiele cennych informacji na temat tego, jak wyglądało życie mieszkańców Bochni w okresie średniowiecza.

W czasie wycieczki po mieście warto zwrócić uwagę i na jego najstarszy zabytek sakralny. Jest nim bazylika św. Mikołaja, która przyciąga wspaniałą fasadą i ciekawym wystrojem wnętrza. Przy tej potężnej budowli można zobaczyć ciekawy zabytek drewnianej architektury – drewnianą dzwonnicę, która jest jednym z obiektów wpisanych na Szlak Architektury Drewnianej. Wielką atrakcją jest tez Szyb Sutoris oraz rynek, otoczony ciekawymi kamienicami.

Pobyt na terenie tak ciekawego miasta, jakim jest Bochnia, każdemu z nas może sprawić wiele radości. Wspaniała architektura oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne sprawiają, że w tym mieście czas szybciej płynie, a turyści mogą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat Małopolski i jej najpiękniejszych miast.