Leżące na skraju Puszczy Niepołomickiej miasteczko zachwyca od lat, a jego atrakcje są znane doskonale. Niepołomice to piękna okolica, ciekawa zabudowa oraz imponująca kolekcja cennych pamiątek sprzed wieków. W jaki sposób można spędzić wolny czas w tym mieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po Niepołomicach?

Niepołomice na mapie Polski

Niepołomice, leżące na terenie powiatu wielickiego, są jednym z ciekawszych miast leżących w pobliżu Krakowa. Pod względem geograficznym miasto to rozłożyło się na Nizinie Nadwiślańskiej, choć jego południowy skrawek leży już na terenie Pogórza Bocheńskiego. Tu, w dolinie Wisły, w pobliżu wspaniałych lasów niepołomickich, czekają na turystów wspaniałe atrakcje o charakterze przyrodniczym, choć i cennych zabytków jest tu sporo.

Z kart historii

Niepołomice są miastem niezwykle atrakcyjnym dla tych, którzy w czasie krajoznawczej wycieczki chcą poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości państwa polskiego. W miejscu, które jeszcze w okresie wczesnego średniowiecza było pokryte lasami, dziś można ujrzeć wiele cennych zabytków, które przypominają nam o czasach świetności Niepołomic i okolicy.

A że okresem najlepszym w dziejach Niepołomic były czasy króla Kazimierza Wielkiego, to właśnie z jego osobą związane są największe atrakcje turystyczne tego miasta. Co warto zobaczyć w czasie wycieczki po tym mieście?

Niepołomice i ich skarby

Obiektów, którym warto się uważniej przyjrzeć podczas wycieczki po Niepołomicach, jest sporo. Atrakcją najważniejszą, która przyciąga do miasta rzesze turystów z całej Polski, jest królewski zamek, budowany jako rezydencja dla królów urządzających polowania w Puszczy Niepołomickiej. Wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego jako gotycka budowla obronna, w czasach Zygmunta Augusta przemienił się w renesansową rezydencję. Do dziś mówi się o tym zamku jako o drugim Wawelu, co – ze względu na liczne podobieństwa – jest w pełni uzasadnione. Warto zobaczyć ten zamek i zamkowy dziedziniec, warto zapoznać się z ciekawymi wystawami, urządzonymi z zamkowych murach. Jakie atrakcje dodatkowo zasługują tu na uwagę?

W najbliższym otoczeniu zamku miejscem godnym polecenia będzie park miejski, na terenie którego ma swą siedzibę niepołomicka Izba Regionalna. Ciekawie prezentują się też Ogrody Bony oraz pochodzący z 2004 roku pomnik Kazimierza Wielkiego. W rejonie rynku warto zwrócić uwagę na tak cenny zabytek sakralny, jakim jest kościół parafialny Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Neogotycki ratusz oraz Kopiec Grunwaldzki to kolejne atrakcje, którym warto się w tym mieście przyjrzeć.

Niepołomice są miastem zadziwiającym, a wspaniałe zabytki ujrzeć można tu niemal na każdym kroku. Dodatkowym walorem tego miasta jest fakt, iż leży on na skraju Puszczy Niepołomickiej – jednego z najciekawszych kompleksów leśnych na terenie Polski.