Ta okazała willa, znana jako Pałac Goldsteinów, jest jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w ścisłym centrum Katowic. Chętnie zatrzymują się przy niej i przechodnie, i ci, którzy w czasie wycieczki po stolicy województwa śląskiego chcą się nacieszyć widokiem wyjątkowych budowli.

Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Ten neorenesansowy pałac jest jedną z ciekawszych pamiątek po braciach Goldsteinach. Abraham i Josef Goldsteinowie przybyli na Śląsk z terenów Królestwa Polskiego. Ich cel był prosty – chcieli tu założyć nową sieć tartaków, które do tej pory przyniosły im już sporo zysków. Jeden z takich tartaków powstał zresztą w ścisłym centrum Katowic, tuż za oddanym do użytku w latach 70. XIX wieku pałacem, będącym dziś jedną z najpiękniejszych budowli przy placu Wolności w Katowicach.

Portal poleca: Szukasz miejsca w Polsce na zimowe wypady? Polecamy beskidzki szczyt Czantoria Wielka!

O Pałacu w Katowicach

Pałac w swej historii spełniał i inne funkcje. Przed wybuchem II wojny światowej mieściła się w nim Izba Przemysłowo-Handlowa, po wojnie (do 1990 roku) – kino „Przyjaźń” oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Od 2010 roku willa ta służy jako Urząd Stanu Cywilnego.

Pałac ten to ciekawy zabytek architektury oraz wspaniała ozdoba miasta. Budynek ten do dziś urzeka swą reprezentacyjną formą oraz dekoracją sztukatorską. Jego elewacje skutecznie przyciągają uwagę przechodniów, przy czym największe wrażenie robią tu rzeźby, będące alegoriami przemysłu, nauki i sztuk pięknych. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że turyści w czasie wycieczki po Katowicach chętnie odwiedzają i tę zabytkową budowlę.