Kraków to jeden z najważniejszych ośrodków na naukowej mapie Polski. To właśnie w tym mieście powstała pierwsza polska uczelnia, która dała początek działającemu do dziś Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Poza tym w stolicy Małopolski działa szereg innych uczelni, wśród których wiele jest tych plasujących się w ścisłej czołówce w krajowych rankingach.

Nie powinno więc dziwić, że studiowanie w Krakowie wybiera wielu maturzystów. Jeśli i wy jesteście na etapie wyboru uczelni, zapoznajcie się z naszym artykułem. Szczegółowo omawiamy w nim w nim zagadnienia studenckiego życia w dawnej stolicy Polski oraz oferty tego miasta, jeśli chodzi o edukację wyższą. Podpowiadamy też, o czym koniecznie powinniście pamiętać na początku swojej studenckiej przygody w Krakowie.

Studia w Krakowie – jakie uczelnie?

Kraków, obok Warszawy, jest najbogatszym w uczelnie polskim miastem. Ważna jest jednak nie tylko liczba uczelni, ale też prezentowany przez nie poziom. Pod tym względem dawna siedziba polskich króli wypada bardzo dobrze. UJ od lat jest pierwszym lub drugim najlepiej notowanym polskim uniwersytetem. Jeśli chodzi o uczelnie techniczne, na arenie krajowej prym wiodą Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska. Poza tymi trzema uczelniami, w Krakowie działają między innymi:

  • Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
  • Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
  • Wyższe Seminarium Duchowne Braci Mniejszych w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Ofertę edukacyjną miasta uzupełnia natomiast szereg uczelni niepublicznych oraz wyznaniowych. Jak widać, niezależnie od tego, z jakim sektorem wiążecie swoją zawodową przyszłość, w Krakowie bez problemu znajdziecie uczelnię i kierunek, który pozwoli wam zrealizować wasze plany.

Czemu warto studiować w Krakowie?

Za studiowaniem w Krakowie przemawia wiele różnych argumentów. Miasto oferuje szeroki wybór kierunków, które przyciągają studentów z całej Polski i zagranicy. Na Politechnice Krakowskiej można zdobyć wiedzę z zakresu inżynierii, budownictwa, transportu czy elektroniki. Uniwersytet Jagielloński zapewnia wysoki poziom nauczania w obszarze nauk humanistycznych, medycyny, prawa czy ekonomii. Akademia Sztuk Pięknych umożliwia rozwijanie talentów artystycznych w dziedzinie malarstwa, rzeźby, grafiki czy projektowania i skupia wielu cenionych dyscyplin.

Kolejna kwestia to rozbudowana oferta kulturalna miasta, rozwinięte życie studenckie i jego niezwykła uroda. Wybierając Kraków jako miasto swoich studiów, nie musicie więc martwić się o nudę. Czas, którego nie poświęcicie na naukę, możecie spędzić na wiele interesujących sposobów, poznając w ten sposób interesujących ludzi i ciekawe zjawiska w kulturze.

Studia w Krakowie. Jak się przygotować?

Ważnym argumentem za studiami w Krakowie jest też sytuacja na rynku mieszkaniowym. Bez względu na to, jak chcecie mieszkać podczas pobytu w stolicy Małopolski i jak zasobnym budżetem dysponujecie, na pewno znajdziecie oferty dla siebie. Mieszkanie studenckie w Krakowie znajdziesz w LivinnX. Ten wyjątkowy nowoczesny akademik zapewni ci wszystko czego potrzebujesz. W jego przestrzeni nie tylko zyskasz świetne warunki do życia i nauki, a przy tym będziesz miał okazję poznać wielu innych studentów.