Dolina Mnikowska w części jest krajobrazowym rezerwatem przyrody i choć leży w obrębie uczęszczanej i popularnej pod względem turystycznym Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, wciąż wydaje się niedoceniana przez turystów. A szkoda, bo dolina, jak żadna inna, jest doskonale przystosowana do ruchu turystycznego.

Położona obok miejscowości Mników (wsi, która pierwotnie należała do zakonu kamedułów), dolina Mnikowska jest bodaj najbardziej malowniczą trasą w okolicy i jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym.

Ukształtowanie terenu i atrakcje przyrodnicze

Dolina jest wąwozem ulokowanym pośród jurajskich skał wapiennych, jej głębokość sięga nawet 80 metrów. Dwukilometrowa trasa, po dnie wąwozu jest łatwa, ale okolona przepięknymi skałami uformowanymi w strome ściany, które jednak tworzą też wrota skalne, a nawet pojedyncze iglice i gdzieniegdzie rozrzucone jaskinie, których jest aż 10, w tym jedna o długości 82 metrów.
Wśród roślin rosnących w samej dolinie i jej okolicach można spotkać wiele gatunków roślin chronionych, występuje tu wiele gatunków ptaków i, jak przystało na miejsce, w którym aż roi się od jaskiń dość liczna populacja nietoperzy.

Inne atrakcje

Bardzo ciekawa jest środkowa część doliny, którą stanowi malownicza polanka, a na niej ławki przeznaczone dla turystów. Idealne do wypoczynku. We wnęce skalnej w zakolu polany znajduje się ołtarz z obrazem Matki Boskiej Skalskiej. Oprócz niego są tu stacje drogi krzyżowej i krzyż na szczycie jednej ze skał.

Cała dolina jest doskonale oznakowana, znajdują się w niej tablice informacyjne dla turystów, a przy wjeździe do doliny opracowane przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej informacje geologiczne na temat powstania i ukształtowania doliny.

Przy wejściu do doliny we wsi Mników znajduje się parking, zmotoryzowani turyści mają więc gdzie pozostawić swoje pojazdy. Dolina Mnikowska jest doskonale przystosowana dla ruchu turystycznego – pieszego, rowerowego, a nawet pod kątem osób niepełnosprawnych, a mimo to nie straciła nic ze swojego naturalnego uroku.