Są cennymi zabytkami architektury oraz obiektami, które w ciekawy sposób przypominają o znanych mieszkańcach Podgórza – dawniej odrębnego miasta, dziś – jednej z ciekawszych dzielnic, jakimi może się pochwalić Kraków. Wille, bo o nich mowa, mają na terenie tej dzielnicy swą godną reprezentację. Którym z nich warto się uważniej przyjrzeć? Co wiemy o ich dawnych mieszkańcach?

Willa Mira

Willa Mira zalicza się do najpiękniejszych rezydencji na terenie Podgórza. Wzniesiona przy Placu Lasoty na przełomie XIX i XX wieku, uwagę przyciąga swą niezwykłą sylwetką. Kojarzona z średniowieczną twierdzą, może też zadziwić niezwykłym wystrojem wnętrza. Do dziś w jej murach zachowało się wiele historycznych dekoracji oraz pamiątek, które przypominają o pierwszym właścicielu tej willi. A była ona własnością znanego przedsiębiorcy i aptekarza, który w dziejach Podgórza odegrał ważną rolę. Dyonizy Matula, bo o nim mowa, dał się poznać jako aktywny działacz Sokoła oraz zaradny Rajca Miejski Królewskiego Miasta Podgórza.

Dom pod Lipkami

Ten zabytek z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na swą przeszłość. Jest to przecież jeden z najstarszych domów na terenie Podgórza, który najprawdopodobniej służył pierwotnie jako zajazd. Przebudowany w XIX stuleciu, do dziś może się pochwalić ciekawą sienią przelotową, ciekawą elewacją i kamiennym portalem, który na każdym z nas może zrobić spore wrażenie.

Kraków i jego dzielnice mają się czym pochwalić, a zabytkowe wille zajmują tu bardzo ważne miejsce. Każda willa tego miasta ma swą ciekawą formę i interesującą historię, każda z nich przypomina o znanych działaczach, naukowcach lub przedsiębiorca. Te zabytki, choć często są ignorowane, mają wyjątkowy charakter i z pewnością zasługują na naszą uwagę.