Zaplanowanie pierwszej wizyty w obcymi mieście to spore wyzwanie, tym bardziej gdy chodzi o Kraków. Postaramy się w telegraficznym skrócie opisać kilka atrakcji, których nie można ominąć, zwiedzając to miasto po raz pierwszy.

1. Rynek i Sukiennice

Zawsze zatłoczone i zawsze gwarne. To tutaj najbardziej czuje się specyficzny klimat tego miasta. Na samym środku rynku stoją Sukiennice – zabytkowe pawilony handlowe, pełne wszelkiego rodzaju ozdób, bursztynu, maskotek i pamiątek. Każdy szanujący się turysta, zwiedzający Kraków i stare miasto, spędza w tej części miasta sporo czasu i często wydaje sporo pieniędzy.

2. Muzeum „Podziemia Rynku”

Stosunkowo nowa atrakcja na mapie Krakowa. Wejście do muzeum znajduje się na bocznej ścianie Sukiennic (od strony kościoła Mariackiego). Powierzchnia do zwiedzania to ok. 6 tysięcy m2. Przejście całej ekspozycji zajmuje nawet ponad godzinę, warto więc, wcześniej zarezerwować sobie czas na tę atrakcję.

3. Wawel

Największa perła Krakowa, w której skład wchodzi między innymi Zamek Królewski oraz Bazylika. Groby królewskie, wnętrze bazyliki, dzwon Zygmunta, muzeum zamkowe, sale królewskie – to tylko część z ogromu tego miejsca. Ogromu historii, kultury i sztuki. Najważniejszym punktem pierwszej wycieczki do Krakowa powinien być właśnie Wawel!