W poszukiwaniu ekologicznych i wygodnych źródeł ciepła w domu, które przy okazji nie wygenerują wysokich kosztów, wybór często pada na zbiornik LPG. To alternatywa dla eko-groszku, węgla czy prądu, którą można zastosować nawet bez dostępu do sieci gazowej. Sprawdź, jak działa ten system, czy rzeczywiście się opłaca i jakie korzyści przyniesie ci ogrzewanie domu gazem płynnym.

Ogrzewanie gazowe z butli – gdzie się sprawdza?

Butle z gazem wypełnia się najczęściej propanem lub propanem butanem. Każda z tych substancji jest wysoko kaloryczna, a to bezpośrednio wpływa na grzewczą efektywność. Butle często można spotkać zarówno w prywatnych posesjach, jak i obiektach przemysłowych. Ten sposób ogrzewania przynosi duże oszczędności np.:

  • na placu budowy,
  • w branży gastronomicznej (zasila palniki);
  • przy osuszaniu budynków.

Użytek domowy to jednak najczęstsza sytuacja, w której korzysta się z płynnego gazu jako źródła ciepła.

Zalety domowej butli z gazem

Jak już wiadomo, ogrzewanie za pomocą LPG nie wymaga połączenia z siecią gazu ziemnego. To daje dużą niezależność i możliwość zastosowania tego typu źródła ciepła nawet w miejscach z dala od miasta. Dlaczego jeszcze płynny gaz cieszy się tak dużą popularnością?

  • Nie wymaga dodatkowego miejsca na system instalacji.
  • Można go wykorzystać w każdym budynku, nawet przy małym metrażu.
  • System jest prosty w obsłudze (to dostawca gazu dba o regularność usługi).
  • Jest możliwy w przypadku każdej instalacji (zarówno starszej, jak i nieco bardziej nowoczesnej).

Jeśli chodzi o takie ogrzewanie gazowe, cena instalacji może na początku zniechęcać – aby cały system działał prawidłowo, należy zadbać o wszystkie jego elementy – jakość ich wykonania będzie wpływała na szczelność, efektywność, a więc i ostateczne koszty eksploatacji. Butla lub zbiornik od renomowanego producenta sprawi, że duża inwestycja na początku szybko zwróci się z nawiązką.

Propan czy propan butan, czyli jak wybrać gaz do domu?

Instalację gazową można wypełnić jedną z dwóch wspomnianych substancji. Mają one bardzo podobne właściwości, jednak wybór należy uzależnić od miejsca, w którym będzie wykorzystywany. Propan butan lepiej nadaje się do instalacji przeznaczonych zarówno do ogrzewania całego budynku, jak i pieca w łazience czy palników w kuchni. Czysty propan jest minimalnie bardziej kaloryczny i jest o wiele bardziej odporny na niskie temperatury. Choć jego koszt jest wyższy, zakup się opłaca.

Zanim zainwestujesz w butlę gazową, zastanów się nad swoimi potrzebami i charakterystyką przestrzeni, którą chcesz ogrzać. Czasem wystarczy niewielka butla gazowa, a czasem konieczny może być zbiornik o większej pojemności.