Ta synagoga to wyjątkowa perełka architektury oraz najważniejszy zabytek dla każdego, kto chce poznać żydowski Kraków i jego dzieje. Fakt, iż zaglądają tu wycieczki z całego świata, jest najlepszym dowodem na to, jak ważnym i ciekawym zabytkiem jest Stara Synagoga.

Wzniesiona przy ulicy Szerokiej, przy murach Kazimierza, jest rarytasem dla każdego miłośnika historii. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Stara Synagoga i jej dzieje

Stara Synagoga na krakowskim Kazimierzu jest najstarszą synagogą na ziemiach polskich, której udało się przetrwać do naszych czasów. Istniała ona już najprawdopodobniej w początkach XV wieku i była pierwszą bożnicą, jaka powstała na terenie Kazimierza. Swój obecny kształt synagoga ta zawdzięcza przede wszystkim pracom wykonanym tu już w II połowie XVI wieku, kiedy to niezbędna była odbudowa bożnicy po zniszczeniach wywołanych przez wielki pożar. I choć w kolejnych wiekach synagoga była powiększana, do dziś urzeka ona swym gotycko-renesansowym charakterem. Niestety, znaczna część dawnego wyposażenia tej bożnicy została zniszczona w czasie II wojny światowej, kiedy to Stara Synagoga służyła jako… magazyn. Na szczęście jeszcze w latach 50-tych XX wieku oddało się synagogę wyremontować, dzięki czemu mogła ona po wojnie rozpocząć nowy rozdział w swej historii. Dziś jest ona siedzibą muzeum judaistycznego, stanowiącego jeden z ciekawszych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Urządzone tu wystawy dostarczają zwiedzającym wielu ważnych informacji i na temat Żydów z Krakowa, i na temat judaizmu.

Co można zobaczyć w Starej Synagodze?

Wnętrze tej bożnicy może oczarować każdego, a urządzona tu wystawa jest dla turystów źródłem wielu cennych informacji na temat judaizmu oraz kultury żydowskiej. Mimo wojennych zniszczeń, do dziś można tu ujrzeć wiele ciekawych detali. Zachwyca główna sala modlitw, w której znajdują się m. in. tak cenne elementy wyposażenia, jak bima oraz późnorenesansowy aron ha-kodesz. Ciekawie prezentuje się tu również dawna sala śpiewaków, w której do dziś można zobaczyć pozostałości dawnej polichromii roślinnej. W synagodze, będącej dziś placówką muzealną, zgromadzono też wiele ciekawych zabytków związanych z judaizmem. Kolekcja obrazów o tematyce religijnej, chanukowe lampki oraz szaty żydowskie – oto wybrane atrakcje, z którymi można się spotkać w trakcie zwiedzania wnętrza tej niezwykłej bożnicy.

Wycieczki śladem społeczności żydowskiej są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą odkryć inny, mniej znany Kraków. Wędrówki po terenie krakowskiego Kazimierza to możliwość oglądania wyjątkowych bożnic i zwiedzania miejsc, które w dziejach krakowskiej społeczności żydowskiej odegrały wyjątkowo ważną rolę.