Spora część naszego kraju obecnie zmaga się z suszą, a temperatury w wielu miejscach osiągają wręcz astronomiczne wartości. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla kilku województw i poszczególnych gmin w związku z nadchodzącymi upałami. Temperatury na krakowskim rynku są na tyle wysokie, że władze miasta zadecydowały o tymczasowym usunięciu z niego jednej z głównych atrakcji – mowa tu więc o dorożkach. Decyzja ta podyktowana była troską zarówno o same zwierzęta, jak i powożących.

W Krakowie upały.

Alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z upałami na terenie miasta Kraków obowiązywać będą od 20 do 23 lipca. Prognozowane temperatury wahać się będą w okolicach 30 stopni, gdzieniegdzie odczuwalna będzie jednak temperatura wynosząca nawet blisko 40 stopni Celsjusza. Na Rynku Głównym obowiązuje również całkowity zakaz przejazdu dorożek. Władze przypominają, by powożący zwracali uwagę na to, by zwierzęta były regularnie pojone. W Krakowie uruchomione zostały również kurtyny wodne, które mogą przynieść ochłodę mieszkańcom miasta, jak i turystom. Powożący zobligowani są do korzystania z zastępczych, bardziej zacienionych przystanków, które znajdują się – między innymi – na ulicy Siennej i Mikołajskiej.

Jak być bezpiecznym podczas upałów?

Tak ekstremalne temperatury mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia, czy nawet życia – w szczególności w przypadku osób starszych i dzieci. Należy unikać wychodzenia z domu w sytuacjach, gdy jest to niepotrzebne – zwłaszcza w godzinach, gdy słońce jest najbardziej aktywne. Konieczne jest także regularne nawadnianie swojego organizmu, zaleca się również stosowanie kremów z filtrem i nakrycia głowy.